Badania aparaturowe kosmetyków

 

 
  W obliczu dzisiejszej konkurencyjności rynku kosmetycznego, warto podkreślać kliniczną skuteczność danego preparatu pielęgnacyjnego. W celu obiektywnego potwierdzenia wpływu badanych wyrobów na skórę i dokonania rzetelnej oceny ich deklarowanych właściwości przeprowadza się badania aparaturowe konkretnych kosmetyków.

Badania aparaturowe nie tylko potwierdzają skuteczność działania danych preparatów, ale także mogą zaakcentować ich mniej podkreślane funkcje, co wyróżni je spośród innych, dostępnych na rynku produktów.

Kompleksowe badania aparaturowe kosmetyków polegają na pomiarze ich działania na poszczególne cechy i funkcje skóry. Wśród nich najważniejsze są: poziom nawilżenia, struktura skóry, rozmiar, ilość i głębokość zmarszczek, przebarwienia cery, ilość i wielkość porów, a także obecność cellulitu, nawet w mniej oczywistych miejscach i w przypadku, gdy jest jeszcze niewidoczny „gołym okiem”. Pomiary wykonuje się na skórze twarzy lub innej wybranej partii ciała, aby dokładnie przebadać specyficzny wpływ danego produktu na skórę.

Na tej podstawie można za pomocą różnych środków (opisu, fotografii, wykresów, diagramów) przedstawić sprawdzone właściwości badanych preparatów. To, co interesuje zarówno producentów, jak i konsumentów, to właściwości nawilżające, matujące, przeciwtrądzikowe, przeciwzmarszczkowe, rozjaśniające i ochronne kosmetyków.

Przed rozpoczęciem procesu badań aparaturowych, w trakcie ich trwania oraz po ich zakończeniu wszystkie informacje przekazane przez producentów dotyczące przeprowadzanych testów objęte są całkowitą klauzulą poufności.